Зареєструватись
ПРО-100 Матриця 2: Президент + Парламент

Продовжуємо активно слідкувати за діяльністю нової влади. Минули перші 100 днів президентства В. Зеленського, наші висновки можна прочитати тут.

29 серпня 2019 р. розпочинає свою роботу новий Парламент, в якому президентська партія має значну перевагу в кількості отриманих мандатів. Цей період - наступні 100 днів - буде, на нашу думку, більш відповідальним та показовим, ніж перші 100 днів Президента. Ситуація в країні складна, і навіть досвідченим фахівцям, які постійно аналізують ситуацію, важко розібратися, скласти цей «пазл» в шаленому інформаційному потоці та зробити правильні висновки.

Платформа громадянської освіти ВУМ online та інформаційно-аналітичний портал «Слово і Діло» пропонують інструмент - “ПРО-100 матриця - 2: Президент + Парламент”. Це спрощена модель, яка узагальнює і допомагає побачити реальну ситуацію.

ПРО-100 матриця - це суб’єктивний погляд на ситуацію. Ми сподіваємось, що він допоможе розібратися або хоча б задуматись. Пам’ятайте, не все так однозначно, як може здаватись на перший погляд.

Загальні положення
 • Місце певної точки на карті визначається експертом або командою експертів, з якими співпрацює ВУМ.
 • Точки можуть змінювати положення, якщо з’являється нова інформація або коментарі, пояснення від експертів. Окремо варто врахувати, що законодавство України поки недосконале, тому можуть виникати суперечливі трактування і, відповідно, точка може рухатись вище або нижче на карті.
 • Якщо точка потрапляє чітко на межу - це означає, що не можна визначити конституційність /законність та / або популярність.
 • При наведенні мишкою на певну точку видається назва закону, указу, законопроекту. Точка є посиланням на сторінку, де даються роз’яснення і аналіз відповідного питання.
 • Сектор «незаконно» / «неконституційно» – це те, на що ми звертаємо увагу і показуємо, що тут є проблема та / або невідповідність Конституції. Зауважимо, що без рішення суду / Конституційного суду неможливо зробити остаточний висновок про незаконність рішення / конституційність прийнятого закону. Однак лаконічні експертні оцінки, наведені в пояснювальних статтях до матриці, можуть допомогти подивитися на ситуацію в комплексі і сформувати власні висновки.
ПРО-100 МАТРИЦЯ - 2: ПРЕЗИДЕНТ
 • Оцінювання дій відбувається за двома параметрами «(НЕ)Конституційно / (НЕ)Законно – (НЕ)Популярно».
 • Конституційно – відповідність Конституції України, а також рішенням Конституційного Суду України.
 • Законно – відповідність до діючого законодавства України. Конституція України має найвищу юридичну силу. Це - фундамент законодавчої бази. Всі закони повинні відповідати Конституції. Оскільки існує багато законів України, які деталізують питання, докладно не прописані в Конституції, відносно Президента критерій оцінювання визначається як - (НЕ)Конституційно / (НЕ)Законно. Також можуть бути випадки, коли дії Президента є законними, але неконституційними, оскільки сам Закон не відповідає Конституції.
 • В «ПРО-100 матрицю -2: Президент» включаються укази та законопроекти Президента, які викликають активне обговорення в суспільстві та/або варті уваги. Кожна точка представляє окремий указ або законопроект.

Повний перелік законів, указів та законопроектів Президента, які включені до матриці, знаходиться за цим посиланням.

ПРО-100 матриця перших 100 днів Президента знаходиться тут.

ПРО-100 МАТРИЦЯ - 2: ПАРЛАМЕНТ
 • Оцінювання дій відбувається за двома параметрами «(НЕ)Конституційно – (НЕ)Популярно».
 • Конституційно – відповідність Конституції України, а також рішенням Конституційного Суду України.
 • Верховна Рада - єдиний законодавчий орган державної влади України. Саме тому тут не можна скористатися критерієм "Законно". Парламент зобов’язаний приймати закони, які не суперечать Конституції України. Цей критерій “Конституційно” і буде досліджуватись при оцінюванні діяльності Парламенту.
 • В «ПРО-100 матрицю -2: Парламент» включаються тільки ухвалені в цілому законопроекти, які викликають активне обговорення в суспільстві та/або варті уваги. Кожна точка представляє окремий прийнятий Парламентом законопроект.
 • Якщо точка потрапляє чітко на межу - це означає, що не можна визначити конституційність та / або популярність. На жаль, бувають випадки суперечливих трактувань статей Конституції або рішень Конституційного Суду.

Повний перелік законопроектів, які включені до матриці, знаходиться за цим посиланням.

ПРО-100 матриця перших 100 днів Президента знаходиться тут.

Опитування