Зареєструватись show register

Зеленський скасував призначення Василенка та Ісакова членами ВРП й оголосив конкурс із відбору кандидатів у члени ВРП

Президент України Володимир Зеленський скасував укази п’ятого президента України Петра Порошенка про призначення членами Вищої ради правосуддя (ВРП) Михайла Ісакова та Андрія Василенка.

На сайті глави Української держави у вівторок оприлюднено відповідні укази президента №358/2019 і №359/2019 від 10 червня про скасування указів президента України від 13 травня 2019 року №217 і №218 “Про призначення члена Вищої ради правосуддя”.

У двох скасованих президентських указах йшлося про призначення Андрія Василенка та Михайла Ісакова членами Вищої ради правосуддя.

Крім того, своїм указом №357/2019 від 10 червня Зеленський оголосив відкритий конкурс із відбору кандидатів для здійснення президентом України призначення членів Вищої ради правосуддя і затвердив положення про проведення такого конкурсу.

Джерело

ВРП складається з 21 члена: 10 — обирає з’їзд суддів, 2 — призначає президент, 2 — обирає Верховна Рада, 2 — обирає з’їзд адвокатів, 2 — обирає всеукраїнська конференція прокурорів, 2 — обирає з’їзд представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ.

Нагадаємо хронологію подій:

  • 13 травня чинний на той час президент Петро Порошенко призначив Андрія Василенка та Михайла Ісакова членами Вищої ради правосуддя.
  • 10 червня шостий президент Володимир Зеленський скасував ці два укази свого попередника.
  • Також Зеленський видав указ №357 про проведення відкритого конкурсу з добору кандидатів для призначення членів Вищої ради правосуддя.
  • Вища рада правосуддя – це орган, який забезпечує незалежність судової влади і її функціонування на засадах відповідальності, підзвітності й доброчесності.
  • Її створення передбачала судова реформа 2016 року на заміну Вищої ради юстиції. Закон “Про Вищу раду правосуддя” набув чинності 5 січня 2017 року.
  • Строк повноважень членів Вищої ради правосуддя – 4 роки.

Джерело

Проблематика цього питання


«У цьому випадку указ президента – це правозастосовний акт індивідуальної дії. Він, грубо кажучи, перестає існувати після свого виконання. Наприклад, наказ щодо підприємства про прийняття на роботу. Такі акти вичерпуються в момент, коли стають реалізованими»

Адвокат «Столичної колегії адвокатів» Геннадій Дубов

За його словами, якщо проводити аналогію, то сталося приблизно те ж саме, якщо б органи реєстрації актів цивільного стану заднім числом скасували реєстрацію народження, смерті або вступу до шлюбу.

«Указ президента про призначення на будь-яку посаду – це свого роду наказ про прийом на роботу. Після того, як наказ відбувся й зафіксував початок відносин працівника та роботодавця, звільнити працівника можна лише з огляду на ті підстави, які прописані в КЗОТі або, як у випадку з указом президента, в спеціальному законодавстві», – підкреслив Дубов.

Скасування наказу про прийняття на роботу зовсім не означає, що людина була звільнена. А для того, щоб підписати наказ про звільнення, потрібні підстави.

«Я вважаю, що якщо людину призначили на посаду, то указ вичерпав свою дію моментом призначення. Його вже скасувати не можна, потрібно особу звільняти. Загалом, такий підхід дуже небезпечний, тому що так можна далеко зайти, тим більше, що в тексті указу немає жодного обґрунтування»

Член Вищої ради правосуддя Анатолій Мирошниченко

Джерело

Висновок: щоб процедура була коректною, потрібно було звільнити відповідних людей з посади, а не скасовувати укази.