Зареєструватись show register

Президент видав указ про е-послуги


29 липня 2019

Президент Володимир Зеленський підписав указ «Про деякі заходи щодо поліпшення доступу фізичних та юридичних осіб до електронних послуг» задля упорядкування роботи держреєстрів і послуг онлайн.

Як пише «Слово і Діло», про це інформує сайт Офісу президента, указ №558.

Указ передбачає запровадження єдиного веб-порталу електронних послуг, де українці зможуть за допомогою електронного кабінету отримувати доступ до інформації щодо себе в державних реєстрах (наприклад, про майно, землю, транспорт, податки і доходи) та пріоритетні електронні державні послуги

Указом передбачається реалізація електронних послуг, пов’язаних із народженням дитини (проект «єМалятко»), реєстрацією її місця проживання, реєстрацією фізичної особи як платника податків під час першого оформлення паспорта громадянина України, перевіркою наявності у водія документів тощо.

Указом започатковується робота над проведенням електронних виборів та електронного перепису населення в Україні.

Документ передбачає першочергове проведення повного аудиту роботи державних реєстрів. За словами радника президента Михайла Федорова, в Україні нараховується понад 350 державних реєстрів, більшість з яких функціонують абсолютно неефективно та непрозоро. Федоров розповів, що аудит реєстрів та подальше їхнє упорядкування, поширення єдиного ідентифікатора фізичної особи для пов’язання даних з різних реєстрів і впровадження електронної взаємодії дасть змогу спростити держпослуги.

Радник розповів, що його команда сформувала перелік близько 200 найбільш важливих послуг для громадян і бізнесу в режимі онлайн.

Серед ключових завдань, передбачених указом, – прискорення наповнення Єдиного державного демографічного реєстру, який наразі містить дані лише близько 14 млн громадян, та запровадження інноваційних засобів електронної ідентифікації.

Основним бар’єром на шляху розвитку е-послуг та цифрової економіки в цілому Федоров назвав відсутність у громадян засобів eID.

Джерело

Проблематика цього питання


Президент видає свої Укази відповідно до Конституції та в межах своєї компетенції. Він є гарантом дотримання Конституції. Також до сфери його компетенцій відносяться національна безпека та оборона і зовнішні відносини. Сфера “поліпшення доступу фізичних та юридичних осіб до електронних послуг” – це не компетенція Президента. Він не є представником виконавчої влади, тому не має права доручати, видавати указ в цій сфері.

Яка може бути взаємодія між Президентом та Кабміном. Коротко, довідково.

Президент номінує, а точніше – за представленням коаліції депутатських фракцій  подає до Парламенту кандидатуру прем’єр-міністра. Він номінує двох міністрів – міністра оборони та міністра закордонних справ. Він, разом з Кабміном, призначає і звільняє голів  дипломатичних представництв України. Президент може вносити укази щодо виконання рішення РНБО. Іншими словами – якщо є рішення РНБО у сфері національної безпеки, то для його введення в дію Президент видає указ, який є обов’язковим для виконання, зокрема, і для того ж Кабміну. Так само, Президент має право зупиняти дію актів Кабінету Міністрів, якщо, на його думку, вони не відповідають Конституції і вносити ці акти на розгляд Конституційного суду для роз’яснення стосовно конституційності.

Також, голови місцевих державних адміністрацій призначаються на посаду і звільняються з посади Президентом України за поданням Кабінету Міністрів України.

Коментар дав Богдан Бондаренко, експерт з конституційного права