Зареєструватись show register

3.07.2019

Спікер Верховної ради Андрій Парубій закликав президента Володимира Зеленського дати відповідь щодо закону про тимчасові слідчі комісії, оскільки для цього спливли всі терміни.

Як пише «Слово і Діло», про це він сказав на засіданні парламенту 3 липня.

«Президент Зеленський вже 27 червня мав дати відповідь з приводу закону, який ми прийняли, про тимчасові слідчі комісії. Згідно Конституції минуло 15 днів, мало бути або вето або пояснення і доповнення або підтримка цього закону. Це один із принципових законів для Верховної ради», – сказав Парубій.

За словами спікера, в ЗМІ з’явилася інформація про накладене президентом вето:

«На жаль документ досі не прийшов у Верховну раду. Тому я публічно звертаюсь до Офісу президента України: негайно передати будь-який документ у парламент. Щоб, якщо дійсно накладене вето, ми змогли після прийняття Виборчого кодексу змобілізуватись і подолати це вето або проголосувати за пропозиції».

Парубій наголосив, що вказаний закон регламентує парламентський контроль.

Нагадаємо, 6 червня народні депутати ухвалили законопроект № 1098 «Про тимчасові слідчі комісії і тимчасові спеціальні комісії Верховної ради України», в якому передбачені положення щодо запровадження процедури імпічменту президента.

Джерело

Проблематика цього питання:


Конституція України – Розділ IV

“Стаття 94. Закон підписує Голова Верховної Ради України і невідкладно направляє його Президентові України.

Президент України протягом п’ятнадцяти днів після отримання закону підписує його, беручи до виконання, та офіційно оприлюднює його або повертає закон зі своїми вмотивованими і сформульованими пропозиціями до Верховної Ради України для повторного розгляду.

У разі якщо Президент України протягом встановленого строку не повернув закон для повторного розгляду, закон вважається схваленим Президентом України і має бути підписаний та офіційно оприлюднений.”

Коментар експерта:


Основна проблема полягає у тому, що норма Конституції України сформульована таким чином: якщо Президент протягом 15 днів не підписує закон, то закон автоматично набирає чинності, підписується та оприлюднюється. Але не визначений суб’єкт, який повинен це робити. На практиці відбувається таким чином, що всі бояться брати на себе відповідальність – підписати законопроект, який не підписаний Президентом, викласти його на сайт Верховної Ради, щоб він був офіційно оприлюднений і набрав чинності. У зв’язку з цим виникає ситуація, що Президент здатен самостійно, не виконуючи норми Конституції, блокувати одну з найважливіших функцій Верховної Ради, а саме – законотворчу. Це проблема не тільки президента В. Зеленського, це проблема і П. Порошенка і попередніх президентів. На жаль, маємо таку ситуацію. Щоб вирішити цей конфлікт, потрібно до відповідної статті Конституції внести зміни, що в таких випадках законопроект підписується головую Верховної Ради.

І звісно, суспільство може вплинути на діяльність Президента, якщо буде звертати більше уваги на такі факти порушення Конституції, як не підписання законів.

Богдан Бондаренко, експерт з конституційного права