Зареєструватись show register

Про призначення А.Богдана Главою Адміністрації Президента України

Відповідно до частини третьої статті 106 Конституції України, ураховуючи пункт 2 частини третьої статті 3 Закону України «Про державну службу» постановляю:

Призначити БОГДАНА Андрія Йосиповича Главою Адміністрації Президента України.

Президент України В.ЗЕЛЕНСЬКИЙ

21 травня 2019 року
 
Джерело
 

Проблематика цього питання


Чи є законним призначення главою Адміністрації президента України Андрія Богдана, який з одного боку підпадає під закон про люстрацію, а з іншого боку не є держслужбовцем «Слово і Діло» розпитало юристів.

Сам Андрій Богдан заявив, що його призначення є законним, оскільки посаду голови АП вивели з-під закону про люстрацію. Про це він сказав в ефірі телеканалу «112 Україна», додавши, що він потрапив під закон про люстрацію «абсолютно несправедливо», оскільки викрив корупційну схему, за якою з держбюджету виводилися мільярди гривень, а творець цієї схеми – один з авторів закону про люстрацію.

Нагадаємо, Андрій Богдан був урядовим уповноваженим з питань антикорупційної політики в Кабміні Миколи Азарова.

Незважаючи на переконання Богдана, що його призначення є цілком законним, юристи не дійшли однозначної думки з цього питання. Богдан дійсно підпадає під закон про люстрацію, але є винятки для учасників бойових дій (УБС) і якщо він отримав такий статус, то протиріч з законом немає. Таку думку висловив «Слову і Ділу» адвокат «Столичної колегії адвокатів» Геннадій Дубов.

Богдан сам говорив, що, коли він був заступником голови Дніпропетровської обладміністрації, то перебував в зоні АТО необхідну для оформлення статусу УБС кількість днів, тому формально у нього підстави були. Але чи оформив він статус учасника бойових дій – не відомо.

Що стосується міркувань про те, що працівники Адміністрації президента не є держслужбовцями, а відтак і не підпадають під закон про люстрацію, Дубов уточнив, що дійсно, АП не є окремою юридичною особою.

«Всі працівники Адміністрації президента України числяться як працівники Державного управління справами. Оскільки вони не є держслужбовцями, то на них не поширюється закон про люстрацію та обов’язок декларувати свої доходи. Але в законі про люстрацію посада глави Адміністрації президента вказана, як така, на яку поширюється закон про люстрацію (протягом 10 років)», – зазначив він.

Виходить колізія, яку поки невідомо як вирішити. Такої ж думки експерт з конституційного права Олександр Москалюк.

«Є два закони, що суперечать один одному. З одного боку Богдан потрапляє під закон про очищення влади (про люстрацію). І хоча цей закон багато хто вважає неконституційним, сам КСУ ще не прийшов до такого висновку. І як би ми не ставилися до цього закону, він все ще діє, а закон треба виконувати. З іншого боку, згідно із законом про державну службу, глава АП виведений з переліку посад, які підпадають під люстрацію. Ситуація неоднозначна», – зазначив Москалюк.

Джерело


 
«Новопризначений голова АП визнав, що на нього поширюється дія закону про люстрацію. Це неможливість обіймати високі посади до 2024 року як людині, що засвітилася на високій посаді за часів Януковича. Утім, на переконання Андрія Богдана, він “потрапив під цей закон абсолютно несправедливо».

Звільнення можливе після рішення Конституційного суду.

Президент Володимир Зеленський може звільнити главу Адміністрації президента Андрія Богдана після того, як Конституційний Суд ухвалить рішення про те, що норми закону “Про очищення влади” відповідають Конституції України.

“Проблема цього закону в тому, що він неякісний і суперечить Конституції. Коли одна норма прямо говорить, що люстрація не поширюється на органи державної влади, а інша норма абсолютно помилково відносить Адміністрацію президента до органів державної влади, то це означає, що закон не відповідає Конституції”, – впевнений заступник глави АП Руслан Рябошапка.

Посадовець зазначив, що президент не може застосувати цей закон, якщо він не відповідає принципу верховенства права й порушує права людини.

“Щойно Конституційний суд винесе рішення, що закон про люстрацію в цій частині відповідає Конституції, з того ж дня президент звільнить Богдана, як людину, яка повинна проходити заходи щодо очищення влади”, – сказав Рябошапка. 

Джерело