Зареєструватись

Топ-5 відмазок, аби не сортувати сміття

Остап Стасів
18 Липня 2018

ПОДІЛИТИСЬ

У середині травня 2018 р. на ВУМ online стартував курс «Як правильно поводитись із побутовими відходами». Ми отримуємо багато відгуків, з яких зрозуміло, що тема сміття турбує українців. Нам розповідають, як почали сортувати, скільки вже назбирали і т. д. Водночас, аудиторія розділилась на тих, хто за сортування і тих, хто в цьому не бачить сенсу. Спілкуючись із останніми, нашими диванними еко-терористами :), ми підібрали для вас топ-5 відмазок, аби не сортувати сміття.

Жити простіше, коли не знаєш

Сортування сміття – це тема з багатьма аспектами, де неможливо знати все. Набагато важливіше – мати бажання дізнатись, а дізнавшись – змінити спосіб життя, себе та свої звички. Бо виявилося, що стаканчики для кави насправді не паперові, що вони мають шар пластику і тому складні в переробці, а багато видів пластику в Україні взагалі не перероблюється. Ми не знали, що не можна викидати ліки в смітник. Не знали, що є небезпечні відходи, як то лампи, які містять пари ртуті; батарейки, які треба збирати в спеціальні контейнери, які потім збираються волонтерськими організаціями, щоб організувати переробку батарейок, оскільки в Україні вони не перероблюються. Простіше все це не знати. Менше знаєш – міцніше спиш!

Встановіть мені контейнери біля дому, і тоді я почну сортувати

Еко-терористи праві. У нас немає відповідної інфраструктури для сортування. І зручні умови – такі, як це організовано у країнах Європи, найближчим часом не з’являться. Але існують можливості.

Є спеціальні пункти прийому, куди можна віднести скло, папір, пляшки та бляшанки. У нашому курсі «Як правильно поводитись із побутовими відходами» ми спробували систематизувати інформацію та надати перелік організацій, які приймають вторинну сировину. Проте ситуація постійно змінюється, пункти то відкриваються, то припиняють свою роботу. Тому, можемо також порадити самостійно шукати можливості у своєму місті чи районі.

До речі, еко-життя починається з того, що спочатку треба зменшити кількість відходів, тоді сортувати буде простіше.

Ніхто не сортує, я один – це крапля в морі

І еко-терористи знову праві. Якщо лише одна сім’я буде сортувати сміття і орієнтуватись на «нуль відходів» – це не змінить ситуацію кардинально. Але ми не можемо нести відповідальність за інших. Ми можемо змінювати ситуацію, почавши з себе. Прийти з полотняним мішечком на касу, здивувати касира та інших покупців. Попросити налити каву у своє власне горнятко, щоб не використовувати «паперове». Такі маленькі кроки – реальний внесок, який може стати прикладом для інших.

Сортувати сміття – це не зручно і важко

Частково це правда. Звички прийдеться змінювати: не забувати полотняні мішечки перед походом до магазину, навчитися планувати покупки; знати, де і що продають на вагу, виділити дома місце, де окремо складати макулатуру, пластик, скло. Знаходити час, щоб відносити сортовану вторинну сировину до пунктів прийому. Можна піти ще далі – почати більше готувати вдома, щоб не купувати в магазині, спробувати створити свій домашній компостер для переробки органічних відходів. З чого почати – це вибір кожного. Як сказав нам один наш слухач:

«Для мене почати сортувати сміття та спробувати зменшити кількість відходів – це був виклик, я це сприймав, як можливість вийти із зони комфорту. І з’ясувалося, що тут багато цікавого і для самоорганізації, і для пошуку нових можливостей, формування нових звичок. До «нуль відходів» мені ще далеко, але дуже приємно усвідомлювати, що я став більш екологічним».

Навколо купа сміття, ніхто нікого не карає. Мені більше всіх треба?

Ось це на 100% правда. В Україні можна смітити і, в більшості випадків, безкарно. Багатьом українцям ще прийдеться усвідомлювати глибокий сенс простої фрази: “Чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять”. Але чи варто користуватись такою безкарністю? Тут навіть без коментарів.

Чи будемо ми жити в смітнику? Це нам і вирішувати. Візьміть відповідальність на себе і почніть діяти, опираючись на знання та досвід фахівців курсів ВУМ online.

Порядок у власному житті може починатися з порядку у вашому персональному сміттєвому відрі.