Зареєструватись show register

Президент Володимир Зеленський планує розпустити Центральну виборчу комісію.

10 вересня 2019

Зеленський направив парламенту подання про дострокове припинення повноважень ЦВК.  В поданні він вказує, що Комісія “неодноразово проявляла недостатню виваженість або навіть політичну упередженість”. На доказ цьому він наводить рішення ЦВК про відмову в реєстрації 28 кандидатів у народні депутати.


13 вересня 2019 р. Верховна Рада проголосувала за звільнення всього складу Центральної виборчої комісії. Докладно тут.


Пояснення щодо цього питання


Намір президента Зеленського розпустити весь склад Центральної виборчої комісії абсолютно законний та дає можливість сформувати нову ЦВК ще до початку місцевих виборів, які мають відбутися у 2020 році. Про це «Слову і Ділу» в коментарі сказав експерт з конституційного права Олександр Москалюк.

Юрист зазначив, що відповідно до статті 31-1 закону про ЦВК, повноваження всього складу Комісії можуть бути достроково припинені парламентом за вмотивованим поданням президента. Рада має ухвалити рішення не менш як двома третинами від її конституційного складу (300 голосів).

«Коли цю норму ухвалювали, то вносили зміни до закону про ЦВК в 2014 році на хвилі революційної доцільності і тепер бумерангом через 5 років воно повертається такими рішеннями», – пояснив експерт.

Він додав, що зміни вносилися спеціально, щоб одномоментно можна було звільнити одразу всіх членів ЦВК.

«Це законно і президент може це здійснити. Тепер питання, чи набереться 300 голосів, але це вже справа домовленостей. Інша річ, що за такої потужної концентрації влади команда президента буде мати ще й свою ЦВК, особливо враховуючи, що у 2020 році мають відбутися місцеві вибори», – зазначив Москалюк.

Юрист відмітив, що ЦВК формується на пропорційній основі і складається із 17 членів. За процедурою, президент пропонує кандидатури, а Верховна рада затверджує або відхиляє їх.

Нагадаємо, ЦВК у нинішньому складі була сформована у вересні 2018 року. Тоді щоб задовільнити всі політичні апетити нардепам довелося збільшити склад ЦВК. Після цього група депутатів з опозиційної фракції заявила, що оскаржуватиме цю законодавчу ініціативу в Конституційному суді.

Джерело “Слово і Діло”


Як це прокоментували у ВГО «Комітет Виборців України»

Для розпуску ЦВК відсутні об’єктивні підстави

“Президент України В. Зеленський вніс до Верховної Ради України подання про звільнення членів Центральної виборчої комісії. Однак, попри висловленні у поданні зауваження щодо роботи ЦВК, на думку КВУ на разі відсутні об’єктивні підстави для звільнення членів Центрвиборчкому.

Рішення щодо розпуску ЦВК має базуватися на об’єктивних фактах, які б свідчили про серйозні порушення в роботі ЦВК, однак за оцінкою КВУ таких фактів надано не було. Під час спостереження за виборами Президента та народних депутатів України спостерігачі КВУ справді відзначали низку проблем, пов’язаних із роботою ЦВК, однак такі проблеми швидше носили технічний характер і не були наслідком незаконних чи упереджених дій членів Центрвиборчкому.

На думку КВУ аргументи, висловлені в подані Президента, не є такими, що свідчать про систематичні проблеми чи грубі порушення законодавства зі сторони членів ЦВК та наслідком яких має бути беззаперечний розпуск ЦВК. Більшість аргументів, зазначених в поданні Президента, побудовані на наявності низки судових рішень, якими було визнано протиправними та скасовано ряд Постанов ЦВК. Зокрема, щодо реєстрації окремих кандидатів у народні депутати та вказування некоректної партійності осіб, які балотувалися.”

Повний текст за посиланням.