Зареєструватись show register

Як розслідувати порушення на виборах

Чесні та прозорі вибори є запорукою успішного демократичного розвитку держави. Раз на кілька років громадяни України голосують за своє майбутнє, обираючи траєкторію розвитку країни через політиків, яким вони довіряють представляти свої інтереси.

Утім, заради обрання кандидати й політичні партії можуть вдаватися до порушень і маніпуляцій: підкупати виборців, фінансувати свою кампанію «тіньовими» коштами, використовувати адміністративний ресурс, розповсюджувати фейки тощо. Усі ці дії впливають на рішення виборців і результат виборів.

Тож аби вибори відбувалися прозоро, а їхній результат відображав усвідомлений вибір, громадяни мають володіти певною інформацією про кандидатів і партії упродовж усього виборчого процесу. Саме тому важливо, щоби журналісти, блогери, громадські активісти  та інші зацікавлені сторони вміли помічати і розслідувати порушення на виборах і доносити результати розслідувань до аудиторії.

Тож виникають запитання:

 • Чи чесно та справедливо відбуваються змагання кандидатів під час виборів?
 • Чи легальні кошти використовують кандидати й партії для агітації?
 • Як застосовують адміністративний ресурс на виборах?
 • Як знайти порушення під час виборів?
 • Як їх зафіксувати та розповісти про них громадськості?

Відповіді на ці й інші питання надає курс «Як розслідувати порушення на виборах?»

Його мета ­– навчити проводити якісні розслідування порушень виборчого законодавства. Використання отриманих знань і навичок допоможе зробити вибори в Україні прозорішими й чеснішими, а вибір громадян - усвідомленим і відповідальним.

Для кого цей курс – для журналістів, блогерів, громадських активістів і всіх зацікавлених слухачів, які будуть стежити за дотриманням виборчого законодавства на загальнонаціональних та місцевих виборах.

Очікувані результати – після завершення курсу учасники зможуть самостійно знаходити порушення виборчого законодавства, визначати тему розслідування, формулювати гіпотезу та планувати подальшу роботу, працювати з відкритими джерелами інформації, створювати досьє й готувати матеріали для публікації у ЗМІ й соціальних мережах.

Цей курс розроблено Міжнародною фундацією виборчих систем (IFES) в Україні за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерства міжнародних справ Канади та британської допомоги (UK aid) від уряду Великої Британії. Будь-які думки, висловлені в цьому курсі, належать авторам і не обов’язково відображають погляди USAID, урядів США, Канади або Великої Британії.

Навчальне навантаження курсу відповідає 0,75 кредитів ЄКТС.

Курс складатиметься із п’яти навчальних модулів, які охоплять таку тематику:

Модуль 1

 • Законодавство про президентські, парламентські та місцеві вибори;
 • Обмеження під час реєстрації кандидатів, передвиборчої кампанії;
 • Обмеження у фінансуванні виборчих кампаній.

Модуль 2

 • Типові порушення: підкуп виборців, «тіньове» фінансування (використання готівки, благодійні фонди), реклама в соцмережах, розповсюдження фейків, чорний піар, використання ботоферм, адміністративний ресурс (субвенції, примус державних службовців до агітації);
 • Відповідальність, контроль та запобігання порушенням на виборах.

Модуль 3

 • Де та як шукати зраду? Тематика розслідувань та джерела ідей для розслідувань;
 • Методика, гіпотеза та план розслідування;
 • Професійні та етичні стандарти розслідувачів.

Модуль 4

 • Люди як джерела інформації, захист джерел;
 • Де шукати та як працювати із джерелами інформації для розслідування.

Модуль 5

 • Як скласти досьє розслідування: кандидати, виборчі комісії, осередки партій, компанії, громадські та благодійні організації;
 • Підготовка та публікація матеріалів розслідування.

Інформація про викладачів

Олег Хоменок – старший радник з питань медіа «Інтерньюз», член ради директорів Глобальної мережі журналістів-розслідувачів. Має більш ніж 25-річний досвід в журналістиці, медіа-навчанні і управлінні проектами з проведення розслідувань і підтримки засобів масової інформації в пострадянському медіа-середовищі. За останнє десятиліття провів кілька десятків тренінгів з методів і стратегії проведення журналістських розслідувань для журналістів-розслідувачів України, Росії, Білорусі, Молдови, а також країн Кавказу і Центральної Азії.

Альона Шешеня – консультантка IFES Україна з політичного фінансування та виборчого законодавства, тренерка Центру управління навчанням учасників виборчих процесів при ЦВК. Протягом останніх 15 років була авторкою і тренеркою кількох навчальних програм для політичних партій, членів виборчих комісій, журналістів-розслідувачів. Є сертифікованим фасилітатором BRIDGE – міжнародної методології навчання дорослих із тем виборів і політичного фінансування. Є співавтором посібників з політичного фінансування та фінансування виборчих кампаній. Бере участь у робочих групах із питання розробки та вдосконалення законодавства про політичне фінансування й політичні партії при Національному агентстві з питань запобігання корупції та комітетах Верховної Ради України.

Максим Опанасенко – редактор телепрограми «Наші гроші з Денисом Бігусом»/Bihus.Info.

Працював журналістом телепрограм журналістськихрозслідувань «Наші гроші з Денисом Бігусом», «Слідство.Інфо», Національного проєкту «YanukovychLeaks» та Бюро журналістських розслідувань «Свідомо». Із 2012 року займається тренерською, викладацькою та менторською діяльністю.

 Юлія Зальцберг – консультантка й тренерка IFES Україна з питань фінансування передвиборної агітації. Експертка з питань політичного фінансування та виборчих процесів з досвідом безпосереднього впровадження та реалізації реформи політичного фінансування в Україні (працювала в Департаменті з питань запобігання політичної корупції Національного агентства з питань запобігання корупції). Співавторка та тренерка численних навчальних програм для журналістів і громадських активістів у сфері політичних фінансів, антикорупційної діяльності та виборчих процесів. Фахова юристка з більше ніж 10-річним практичним досвідом. Співзасновниця громадської організації «Інтегріті ЮА», основним напрямом діяльності якої є здійснення експертної роботи у сфері запобігання і протидії корупції.

Анатолій Бондарчук – аналітик Громадянської мережі ОПОРА. Має 10-річний досвід громадського спостереження за виборами в Україні. З 2018 року досліджує тему використання адміністративного ресурсу в агітаційних цілях. Декілька останніх років займається моніторингом парламенту. Колумніст Радіо Свобода Україна.

Зворотній зв’язок
Оцініть курс
[Total: 6    Average: 4.2/5]

Допоможіть нам оцінити важливість данного курсу для вас.