Зареєструватись show register

Економічна грамотність громадянина

Всі хочуть жити заможно та щасливо, але дуже мало хто готовий розібратися в тому, як працює економіка і що реально треба робити державі та громадянам для зростання добробуту. А щоб і не дуже хотілося розбиратися, красномовні політики-популісти кожен раз перед виборами обіцяють високі зарплати та пенсії, низькі ціни, жодних економічних криз та суцільне щастя. Лише проголосуйте, добрі люди, і з неба на вас впаде багатство і стабільність. Ось такі прості рішення.

Як правило, нічого з цього після виборів не настає. Зате з’являються «нові обличчя», що пропонують нові прості рішення, в які так легко вірять виборці. І все продовжується по колу. Громадяни звинувачують у власній бідності та невлаштованості політиків – «крадіїв та брехунів», а політики-популісти отримують дивіденди від економічного невігластва і безвідповідальності громадян. Мало хто готовий розібратися в тому, як працює економіка і що реально треба робити державі та громадянам для зростання добробуту.

Єдиний вихід з ситуації – поширення базових знань про закони перебігу економічних процесів серед широких верств населення. Людину, яка чітко розуміє, що це саме її гроші (податки), і є державний бюджет, який розподіляють обрані нею політики, набагато важче обдурити, ніж ту, що просто ніколи не замислювалась про це. Громадянин, який розуміє причинно-наслідкові зв’язки між прозорістю судової системи та зростанням економіки, навряд чи легко повірить в «чарівні пігулки», які вже завтра зроблять усіх багатими.

Курс «Економічна грамотність громадянина» – простою мовою пояснює основні причинно-наслідкові зв’язки між тими чи іншими політичними або економічними рішеннями і нашою з вами економічною стійкістю (заможністю).

У курсі ми свідомо руйнуємо популістські міфи про прості рішення. «На пальцях» пояснюємо, як не втрапити у різні економічні пастки, адже хрестоматійне «хліба і видовищ» працює рівно до моменту, поки є «хліб».

Що це за міфи? Наприклад, що «долар по вісім гривень» (або по 12) – це цілком реально, достатньо тільки захотіти. Або, що рецепт порятунку від бідності – постійно підвищувати зарплати, і тому потрібно просто увімкнути станок для друкування грошей. Або – що можна відібрати все в олігархів, і тоді багатими стануть всі. І багато інших.

Закони економіки працюють так само чітко і невблаганно, як закони фізики. І незнання одних і других не звільняє від наслідків їхньої дії, як би багатьом з нас цього не хотілося. Ласкаво просимо у світ фахівців, які поважають свою працю і покладаються на логіку й економічну грамотність – саме такими є автори нашого курсу.

Курс створено за підтримки Представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні.

Викладачі:

Євген Дубогриз – Асоційований експерт центра CASE Ukraine. Закінчив економічний факультет Нацiонального унiверситета “Києво-Могилянська Академiя”, здобув ступінь магістра з економічної теорії на програмі EERC при НаУКМА (нині – Київська школа економіки). У 2003-2007 році працював редактором відділів економіки у ділових ЗМІ, у 2007-2014 – інвестиційним аналітиком та керівником у інвестбанках. У 2015-2019 – начальник управління, заступник директора департаменту у Національному Банку України, де займався стрес-тестуванням банків, впровадженням регуляцій, окремими питаннями банківського нагляду та підготовкою аналітичних звітів НБУ.

Сфера експертизи – банківський сектор, нагляд, державні банки, фінансовий аналіз банків та компаній реального сектору, оцінка платоспроможності компаній. У 2009 році був визнаний найкращим інвестиційним аналітиком Центральної та Східної Європи у галузевій категорії (опитування Extel Survey від Thomson Reuters). Викладає на програмах Київської школи економіки.

Ігор Петріченко – Заступник Полтавського міського голови, позаштатний експерт аналітичного центру “Зміст”.

Зворотній зв’язок
Оцініть курс
[Total: 22    Average: 4/5]

Допоможіть нам оцінити важливість данного курсу для вас.