Пропонований курс – запрошення до прочитання класичних філософських та літературних творів, які мали вплив на розвиток громадсько-політичної свідомості модерного суспільства.
Метою курсу є ознайомлення з текстами філософської та літературної класики, фокусуючись на таких питаннях як «держава», «суспільство», «громада», «особа», «свобода», «вибір», «право», «обов’язок» тощо. По завершенню курсу ви знатимете основні тексти західноєвропейського канону, котрі вплинули на формування концепту громадянської свідомості. Простіше кажучи, ви знатимете тексти, які можуть допомогти стати кращими громадянами, або сформувати власну громадянську позицію.
Тексти, обрані до цього курсу, належать до «західного канону», хоча підбірка не є канонічною у тому сенсі, що курс авторський і відображає моє власне бачення корисної для роздумів літератури. Я також не стверджую, що моя інтерпретація є стовідсотково неомильною. Цей курс, радше, пропозиція, ніж проголошення істини. Всі тексти перекладені українською або російською мовами і є легкодоступними у мережі Інтернет, книгарнях чи бібліотеках.
Я свідомо не включаю жодної додаткової критичної або історичної літератури, заохочуючи ознайомитися із першоджерелами. Сподіваюся, що у разі виникнення інтересу до предмету, ви самостійно продовжите мандрівку класичними творами, а також контекстами навколо цих текстів. Список далеко не повний, але дає певне уявлення про те, яким чином розвивалася критична (від «критичне мислення», а не «літературна критика») думка західноєвропейського наративу. Крім того, враховуючи сучасну українську ситуацію, я вирішила долучити кілька текстів, які не входять до західноєвропейського канону, але є важливими для розуміння нашої (української) ситуації тут і тепер.
Курс складатиметься із тематичних блоків. Ви матимете можливість обговорення текстів на он-лайн платформі. Також маєте моральний обов’язок написати одну сторінку підсумку-читацького відгуку на кожний тематичний блок, включений у курс.
Залікова робота - написати дві сторінки довільного есе, які тексти для вас були найбільш корисними і чому.
Про автора: Тетяна Дзядевич на даний момент працює на кафедрі слов’янських і балтійських мов і літератур в Ілінойському університеті м. Чікаго. До цього вона викладала в Національному університеті «Києво-Могилянська Академія» та Інституті релігійних наук Св. Томаса Аквінського. Близько десяти років була редактором і автором культурно-суспільного відділу двотижневика «Католицький Вісник». Освіту здобувала в Україні та за кордоном. Учасниця багатьох міжнародних проектів у галузі гуманітаристики. Коло наукових зацікавлень: постколоніалізм, аксіологія, гендерні студії. Любить джаз, подорожі і добру компанію.
Катерина Баценко – менеджер з навчання ВУМ online, менеджер міжнародних та академічних проектів kmbs.
Допоможіть нам оцінити важливість данного курсу для вас.