Зареєструватись show register

Законопроект про внесення змін до Конституції України (щодо скасування адвокатської монополії)

4 вересня 2019

В даному випадку Президент реалізував своє право законодавчої ініціативи, тому це законно. Далі ми надаємо експертний аналіз, щодо можливих наслідків. Радимо звернути увагу.

Джерело: Слово і Діло. Повний текст статті тут


3 вересня Верховна рада направила на розгляд Конституційного суду сім законопроектів Зеленського щодо змін до Конституції. Детальніше про ці зміни до Основного закону, наскільки вони актуальні та коли Рада зможе їх ухвалити, «Слово і Діло» поговорило з експертом з конституційного права Богданом Бондаренком.

Адвокатська монополія була запроваджена для того, щоб підвищити якість надання послуг з представництва осіб у судах. Зокрема, усунути від судових процесів недобросовісних юристів, які не є адвокатами, через що їх неможливо притягнути до дисциплінарної відповідальності.

«У 2016 році адвокатську монополію затвердили на рівні змін до Конституції, після того ухвалили закон про адвокатуру, а потім його планували переглядати, але так цього й не зробили», — нагадав Богдан Бондаренко.

З 1 січня 2019 року представництво інтересів в судах здійснюється винятково адвокатами. Розмови про скасування адвокатської монополії пояснюються тим, що ця модель працює некоректно: конкурси проводять із порушеннями, до дисциплінарної відповідальності майже нікого не притягують, ціни на адвокатські послуги зростають, відтак суди стають недоступними простим громадянам. На думку Бондаренка, в такому разі цю модель можна удосконалити, не обов’язково одразу скасовувати.

До того ж, виникає проблема з адвокатською спільнотою, тому що порушується принцип правомірності очікувань. «За цей час змінився ринок, люди пішли отримувати адвокатські свідоцтва і це теж було недешево. Ринок вже пристосувався до нових правил, а тепер все назад. По суті, це відсутність логіки, яку застосовували під час судової реформи на рівні Конституції 2016 року», — зазначив він.

«Та модель, яка існує зараз, мені здається кращою, просто її треба дошліфовувати. Це еволюційний процес», — підкреслив юрист, додавши, що скасування адвокатської монополії не стане катастрофою для судочинства.

Зрештою, коли люди зіткнуться в судах із юристами, які надаватимуть неякісні послуги, але братимуть за це високі гонорари, рано чи пізно знову постане питання про повернення до більш ефективної моделі.

Щодо перспектив законопроекту у КСУ, Бондаренко зазначив, що немає проблем: «КСУ повинен перевірити, чи не вносилися такі зміни до законодавства протягом року раніше, чи зараз немає воєнного стану правового режиму, чи не обмежує це права і свободи громадян, чи не впливає це на незалежність України. За цими критеріями завжди проводиться формальна перевірка. І тут все нормально».

Джерело: Слово і Діло. Повний текст статті тут