Зареєструватись

Синдром «верхівки айсберга»: говоримо про корупцію

Ірина Кашина
11 Травня 2017

ПОДІЛИТИСЬ

Після публікації статті «Замкнене коло корумпованої держави» на Спільнокошті та отриманих до неї коментарів, у нашої команди склалось враження, що українське суспільство пристосувалось до корупції, а тому, переважно, вважає, що побороти її неможливо. При цьому більшість лишається пасивною та не починає чинити опір корупційним діям.

Пропонуємо подивитись на нашу модель «Замкненого кола корумпованої держави» трохи інакше.

Насправді, як видно з головної картинки, корупція – це тільки «верхівка айсберга» – так іноді говорять, коли мають на увазі поверхневе, неглибоке сприйняття ситуації або проблеми. І дійсно, над водою зазвичай знаходиться 10% всієї крижаної маси, а 90% – сховано під водою. Саме в цьому полягає головна небезпека.  

На нашу думку, можна виділити 2 головні причини пасивності українців:

  • По перше, неочевидним є той факт, що саме несвідомість громадян впливає на рівень корупції в державі. Це треба вміти та хотіти побачити. На жаль, ми звикли звинувачувати кого завгодно, але не себе.
  • По друге,  для більшості українців не зрозуміло, що конкретно робити і де саме брати інформацію, якщо бажання діяти є. 

Не знаємо, чи можна у повній мірі вплинути на першу причину, але ми впевнені, що є громадяни, які хочуть змін і готові перейти до дій. Їм просто потрібно надати доступ до необхідної інформації та допомогти знайти свою нішу, в якій вони готові працювати. Далі ми звертаємось до тих, хто згоден з тим, що головна причина корупції – це пасивність кожного окремого громадянина України, а не абстрактне явище, яке подолати неможливо.

Трохи статистики

У світовому Індексі сприйняття корупції (СРІ) за 2016 рік Україна отримала 29 балів зі 100 можливих. Серед країн Європи та Азії менше мають лише 4 країні. У всесвітньому рейтингу СРІ Україна цього року посідає 131 місце зі 176 країн. Цю сходинку із показником 29 балів разом з нами розділили Казахстан, Росія, Непал та Іран. Джерело.

 

Країна

Кількість балів у 2016

Кількість балів у 2015

Кількість балів у 2014

Кількість балів у 2013

Кількість балів у 2012

 

123

Молдова

30

33

35

35

36

Європа і Центральна Азія

131

Казахстан

29

28

29

26

28

Європа і Центральна Азія

131

Росія

29

29

27

28

28

Європа і Центральна Азія

131

Україна

29

27

26

25

26

Європа і Центральна Азія

136

Киргизія

28

28

27

24

24

Європа і Центральна Азія

151

Таджикистан

25

26

23

22

22

Європа і Центральна Азія

154

Туркменістан

22

18

17

17

17

Європа і Центральна Азія

156

Узбекистан

21

19

18

17

17

Європа і Центральна Азія

Для довідки: Індекс сприйняття корупції базується на незалежних опитуваннях, у яких беруть участь міжнародні фінансові та правозахисні експерти, у тому числі Світового банку, Freedom House, World Economic Forum тощо. Індекс є оцінкою від 0 (дуже високий рівень корупції) до 100 (украй низький рівень корупції).

Статистика свідчить про те, що ми роками тупцюємо на місці, сподіваючись на зміни, які самі собою не відбуваються. Але згідно з моделлю «Замкненого кола корумпованої держави» логічно припустити, що темпи падіння рівня корупції в державі напряму залежать від темпів зростання рівня свідомості її громадян.

А що можемо зробити ми?

Дистанційна платформа громадянської освіти ВУМ online надає конкретні можливості боротьби з корупцією. Ми радимо:

  1. Долучитись до комплексної програми «Школа свідомого громадянина», яка включає в себе базові курси громадянської освіти. Зокрема, приділити увагу курсу «Конституція України: абетка громадянина», який, на нашу думку, є «must have» для кожного українця. Будь-яка боротьба неможлива, якщо громадянин не знає свої права та обов’язки.
  2. Долучитись до курсів «Боротьба з корупцією в державних закупівлях», «Відкриті електронні реєстри», «Громадськість та влада: дієві механізми впливу» – це реальні інструменти запобігання та боротьби з корупцією, які вже працюють.
  3. Пройти курс «Громадський контроль». Цей курс дає необхідні знання щодо нагляду за місцевою владою та впливу на неї.
  4. Пройти курс «Креативний активізм», який призначений для тих, хто хоче поглибити свої знання та покращити вміння організації публічних заходів.

А також: допомагайте іншим дізнатись про такі інструменти – поширюйте інформацію про можливості отримання громадянської освіти серед своїх друзів та знайомих. Це потрібно для того, щоб українське суспільство якомога швидше вирвалось із замкненого кола корумпованої держави.

Місія нашої платформи – революція в головах, а не майданах і майданчиках. Отримуючи інформацію, знання та поради від практиків, ви матимете можливість розпочати свою громадську діяльність або ще більш успішно продовжити її.

Якщо вам близькі наші ідеї – підтримайте наш проект на Спільнокошті або розкажіть іншим про ВУМ online. Поширюючи інформацію, ви теж допомагаєте впроваджувати зміни в країні. Усі курси на ВУМ online знаходяться у вільному доступі та відкриті для кожного.

Саме сьогодні у цей складний для країни час, громадянська освіта – це наша головна зброя, яка не завдає шкоди, але точно йде на користь суспільству України.

З повагою,

Команда ВУМ online