Зареєструватись

Три історії (не) звичайних вчителів про зміни, школу та EdCamp

Іван Четвертинівський
3 Серпня 2018

ПОДІЛИТИСЬ

Місяць тому ВУМ online випустив курс про те, як організувати EdCamp для своєї громади. За цей час на наш курс підписалося понад 700 людей. Більшість підписників – вчителі загальноосвітніх шкіл. Ми запитали їх, як вони розвивають школу, що змінюють і що варто пам’ятати молодим вчителям. Як з’ясувалося, серед освітян дуже багато “білих ворон”, тих, хто не бояться змінюватись та бути не такими, як усі.

Читайте інтерв’ю з учителями нижче, але якщо ви не в темі, курс “Як провести EdCamp для своєї громади” знаходиться у вільному доступі та відкритий для кожного!

Ніна, 31 рік у школі 

Звідки: Луганська область  

//Медіація – порозуміння і комунікація у школі// 

Вперше про медіацію я почула, здається, у 2007-му році, від керівника довоєнного Луганського обласного центру медіації. Захотілось використовувати такий підхід і самій. Вчилась і знайомила із цим способом вирішення конфліктів своїх колег. Тепер у нашій школі є своя система навчання: вчимо дітей правильно уникати конфліктних ситуацій.  

“Якщо вам цікаво, що таке медіація – у нас є для вас курс “Вступ до медіації”. Долучайтесь! 

Зараз я вчу дітей не боятися конфліктів, а сприймати їх, як можливість потренувати себе як миротворця, більше дізнатися про себе та інших. Вчу слухати (не слухатися) друзів, дорослих, батьків; вчу повідомляти про свої емоції, почуття, бажання, потреби (не вимагати розуміння і негайного задоволення своїх бажань); бути толерантним до емоцій, почуттів, бажань та потреб інших людей. В своїй роботі використовую різні форми навчання. Особливо дієвою є передача знань і власного досвіду старших учнів молодшим. Це залікове заняття для кожної вікової групи, після проходження ними свого курсу. По тому, як діти різного віку знаходять спільну мову можна зрозуміти, чи вдалось їм пройти наш курс.  

Що далі?  

Далі – створити комфортне та безпечне для всіх освітнє середовище у школі. Для цього ми почали працювати над проектом створення служб порозуміння у навчальних закладах Донецької та Луганської областей. У цьому нас підтримує Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ). 

І… молодим колегам, що почнуть працювати цього року: 

Зацікавтесь, дізнайтесь більше про медіацію та службу порозуміння: що це, як це працює. Медіація допоможе вам збудувати хороші стосунки у колективі, з дітьми і їх батьками. Використайте «Ранкові зустрічі», щоб навчити дітей долати конфліктні ситуації в колективі, бути толерантними до думок, настроїв та захоплень однокласників. Але не робіть це як ментор, організуйте таке навчання як захоплюючу гру.  

Наталія, 9 років у школі 

Звідки: Донецька область 

//Громадянська освіта, еко-активізм у школі// 

Ще у 2017му році ми помітили: освітній простір змінюється. Вирішили створити ініціативну групу із вчителів, батьків та учнів. Назвали її «Лідери змін». Почали працювати із громадською організацією «Молодь Сходу України». Майже одразу почули про відбір до проекту «Майстерня сільських ініціатив», подали заявку та пройшли конкурс. Команда наших учнів навчилась організовувати та втілювати проекти. Ми самостійно завершили три проекти у своєму селищі: облаштували клумби, створили міні-бібліотеку сучасної літератури та відкрили секцію футболу.  

З початку року ми співпрацюємо із ініціативою Zero Waste School. Подали заявку і були неймовірно раді, коли дізнались, що пройшли відбір. Вчителі та діти пройшли триденний тренінг і, повернувшись у школу, почали активно впроваджувати зміни: проводили лекції, встановлювали саморобні урни, організували тренінг із сортування сміття. До того що ми почали робити  долучились учні ще чотирьох шкіл. Ми намагаємося пояснити, що сортування сміття – необхідність сьогодення, яка не просто допоможе зберегти навколишнє середовище, але й дасть можливість заробити певні кошти. 

“Про тему сміття багато пишуть та говорять. У нас можна навчитись, як правильно поводитись з побутовими відходами. Реєструйтесь на наш курс  на ВУМ online 

Що далі?  

У нас в планах продовжити активну роботу із сортування сміття. Також маємо ідею навчити школярів із сусідніх шкіл навикам проектного менеджменту, щоб вони розуміли, що незважаючи на їхній вік, вони можуть багато чого зробити корисного. 

І… молодим колегам, що почнуть працювати цього року: 

Головна порада – завжди бути активними, йти в ногу з часом та розуміти, що саме ти можеш змінити країну на краще. Якщо почати самому, то поряд швидко з’являються люди, готові допомагати та підтримувати. Я щаслива, що у нас є креативна команда, ми працюємо і підтримуємо один одного. І ми не плануємо зупинятись. Бажаємо цього і вам.  

Ніна, 3 роки у школі 

Звідки: Житомирська область 

Я зовсім випадково натрапила на курс «Як провести EdCamp для своєї громади», переглянула відео та виконала тести, одразу захотілось стати «білою вороною» та провести (не)конференцію у нас у школі. Але до кінця не впевнена, чи зможу знайти однодумців, аби мене не тільки підтримали, а ще й допомогли в організації.  

Я лише почала працювати вчителем, а мої колеги – це люди з досвідом, працюють не менше 10 років. Вони допомогли мені навчитись працювати із дітьми. Але вони звикли працювати у середовищі, де вчитель – це основне джерело інформації.  

Мені, як молодому спеціалісту, було б цікаво говорити на педрадах, чи навіть під час невимушених розмов на перервах за чашечкою кави не лише про те, що сучасні діти зовсім не хочуть вчитися, зовсім не стараються, зовсім не.., зовсім не.., і зовсім не.., а про те, як зробити так, щоб цього не відбувалося, як зробити так, щоб діти проявляли свою творчість, таланти, інтелект і робили це із задоволенням. 

Зараз нашу школу реконструюють. Фінансує проект наш односельчанин. Він, людина далека від педагогіки, каже: «Освітній простір – це крок у майбутнє». Я розумію, що для цього простору найважливіше – це вчителі, учні, їх стосунки.  Тому буду не тільки мріяти, а й втілювати мрії у життя. Тут найважливіше переконати своїх колег, що моє бачення важливе, а для цього – потрібно постійно говорити з ними.  

Що далі?  

У мене безліч планів на цей рік: самоосвіта, втілення ідей про «Щасливу школу» у педагогічній діяльності. Я ще не знаю, чи проведу EdCamp в нашій школі цього року, але точно наважусь на наступний. Я хочу, щоб в освітній діяльності у Новій українській школі все було по-справжньому. Щоб це була взаємодія вчителів, батьків та учнів.  

І… молодим колегам, що почнуть працювати цього року: 

Вчити дітей – це непросто, якщо ви обрали цю професію, будьте певні, що це ваше покликання. Любіть тих, кого навчаєте і те, що робите. Постійно вдосконалюйтесь, не бійтеся йти вперед. Ми творимо наше майбутнє – навчаючи майбутнє нашої нації.