Зареєструватись

Маніпуляції через чорно-біле мислення або 50+ відтінків сірого

Остап Стасів
13 Березня 2019

ПОДІЛИТИСЬ

Чорно-біле мислення, – поширена помилка, яку люди часто не помічають. Вона полягає у тому, що людина не бере до уваги попередні дані, а оцінює все що відбувається тут і зараз.

Наприклад, журналіст висвітлює політичну діяльність відомого політика, докладно розповідає про якийсь конкретний поганий вчинок або помилку. Звісно, що більшість людей можуть зробити висновок, що цей політик поганий. Вони будуть негативно ставитись до нього. Люди не взяли до уваги попередній досвід роботи, вчинки, результати діяльності, а це могло б вплинути на їх сприйняття політика. Так вони стали жертвами популярної форми маніпуляції, їх використали і примусили думати по-іншому.

А ще, чорно-біле мислення, – це коли люди не задумуються, що всі навколо різні, у всіх власні погляди та досвід.

Візьмемо для прикладу простий факт – заборона курити в публічних місцях. Для тих хто курить це обмеження, для тих хто не курить, – правильна річ, а комусь на куріння глибоко байдуже. Все відносно.

Дуже сильно з поняттям чорно-білого мислення пов’язаний синдром перфекціоніста – коли людина намагається зробити все ідеально. Але якщо їй здається, що зроблене недостатньо ідеальне, – вона не закінчить розпочате. Це та особливість, коли у нас ніби немає права на помилку, ми впадаємо у крайнощі – я або супер профі, або взагалі ніхто.

Коли справа стосується цінностей, люди з чорно-білим мисленням демонізують протилежне мислення. Натомість, розсудлива і раціональна людина аналізує та не заперечує чужу думку, лише тому, що вона суперечить її переконанням.

Людині із чорно-білим мисленням складніше змінити свою точку зору. Ви або з одного боку, або з іншого. Нюанси ж плутають, особливо якщо їх десятки і вони неочевидні.

Із чорно-білим мисленням можна стати безпорадним. Будь-яка можливість сприйматиметься як щось неможливе:

«Та який бізнес, у владі одні шахраї. Тільки вставляють палиці в колеса, вимагають папірці, самі крадуть!»

Як позбутися чорно-білого мислення? Ось декілька порад:

Почніть мислити свідомо

Не робіть висновків одразу і категорично. Запитуйте самого себе. Чи справді він настільки жахливий політик, можливо є ще якась інформація? Чи справді ситуація безнадійна? Що конкретно вже спробували зробити?

Зупиніться і подумайте, чи немає тут перебільшення. Використовуйте логіку, критичне та творче мислення. У вас є десятки відмінних інструментів.

Приберіть з лексикону слова «ніколи» і «завжди»

Не вживайте категоричних та узагальнюючих слів. Забудьте ці слова. Так ви зможете мислити ширше, знаходити відтінки там, де ніколи не помічали їх. Це може бути дивним досвідом, що залишиться з вами на все життя.

Навчіться відчувати себе комфортно у невизначеній ситуації

Щось не знати – це нормально. Можна також збирати інформацію і розуміти, що поки що її недостатньо. Навіщо одразу говорити, що ви думаєте стосовно того чи іншого питання. Скажіть, що не знаєте відповіді. Або починайте міркувати про це і шукати факти.

Візьміть терміни абсолюту і знайдіть в них відтінки. Термін «поганий» може бути як: катастрофічний, жахливий, терпимий, тимчасово прийнятний.

Також радимо пройти навчання на нашому онлайн курсі «Вступ до критичного мислення». Тут ви дізнаєтесь про багато інших помилок мислення та форми маніпуляцій. Навчання на курсі безкоштовне.