Зареєструватись

Про (НЕ) типове селище Гриців та силу сільської громади в Україні

Ірина Кашина
10 Січня 2018

ПОДІЛИТИСЬ

Чи знайоме вам невеличке містечко Гриців, яке знаходиться у Шепетівському районі Хмельницької області? Чи можете ви уявити, як багато цікавого там відбувається? Нещодавно ми отримали відгук від слухачки курсу ВУМ online “Управління проектами”, яка мешкає у Грицеві. Ми дуже часто не усвідомлюємо, наскільки важливими є маленькі громади, і що саме з таких містечок та громад складається загальна картина життя України. Тому, хочемо розповісти про цей досвід та життя звичайного, на перший погляд, селища.

Про активну громаду селища Гриців ходить чимало легенд і розповідей. І це не дивно. Програма розвитку сільської громади вперше в Україні розпочалася саме з цього селища (за підтримки Американської корпорації сприяння фермерському рухові та агробізнесу, 1998 р.). У Грицеві вже тринадцять років працюють волонтери Корпусу миру, які допомагають місцевим громадським організаціям підвищувати свою дієздатність. Як же сталося, що громада Грицева стала такою знаною? Про це нам розповіла Наталя Гнатюк. Наталя має великий досвід – вона громадська діячка, експерт з питань сталого регіонального розвитку та розвитку сільських громад, є генератором створення та президентом ГО Фонд Сталого Розвитку «Стара Волинь».

Наталя Гнатюк: «Основна моя мета – створити на базі громади смт Гриців Шепетівського району Хмельницької області креативний хаб. Коли я починала свій проект в 1998 році, то ще навіть таких слів не вживали. І про проекти ми тільки починали чути. Якщо простими словами, то хочеться мені, щоб в нашому маленькому, забутому Богом Грицеві було затишно і комфортно жити мені, моїм дітям, майбутнім онукам, родичам і усім односільчанам. Бачу Гриців таким собі милим, спокійним, затишним і безпечним.» 

Наталя Гнатюк

Наталя відмічає, що особливість сільського розвитку полягає в кропіткій роботі з людьми і в пошуках справжньої мотивації. В селах мало людей і дуже обмежені можливості щодо впровадження чогось неординарного. Треба бути дуже обережним, але наполегливим і послідовним. А ще люди не цінують себе, свій час, працю, здоров’я. Звичка чекати “чарівних копняків” доводить село загалом до повного зубожіння і деградації.

Як працює креативний хаб у смт Гриців?

Наталя Гнатюк: «Креативний хаб – це місце, де створені умови, щоб творити. Чому Гриців має стати креативним хабом? Бо маємо досвід і щось тут таке закопане, що ми ще й самі не знаємо. Я це називаю “магнітною аномалією”, але так стається, що, по-перше, тут дуже добре генеруються ідеї, а по-друге, більшість з них реалізуються і таки дають добрі результати. Якщо щось вдається в Грицеві, то воно буде працювати і в інших селах також.»

Якщо говорити про конкретні досягнення та реалізовані проекти, то їх вже чимало.

Уявіть собі, що вже 20 років поспіль в Грицеві проходить Фестиваль-ярмарок “Я люблю тебе, мій Гриців!”. Організовує його одна з перших сільських громадських організацій в Україні – Асоціація «Відродження Грицева». Основна мета фестивалю – це популяризація ідеї єдності громади, народних традицій та культурно-історичної спадщини регіону, відродження ідеї благодійності та меценатства. До організації фестивалю активно залучаються волонтери, місцеві активісти, для яких фестиваль – це не просто привід вийти з дому, а й можливість створити щось цікаве у своїй громаді. До речі, фестиваль “Я люблю тебе, мій Гриців!” – 2018» відбудеться 24 червня 2018 р. Запрошуються всі бажаючі!

Щороку третьої суботи вересня у Грицеві проводиться містерія – “Староволинський бал” зі струнним квартетом Івано-Франківської філармонії і юними творчими особистостями. Учасники балу отримують можливість поринути в епоху класичної досконалості, натхнення та мистецтва. Безумовно, такі дійства як «Староволинський бал» у Грицеві, роблять світ людей більш барвистим, змістовним та цікавішим.

Фестиваль-ярмарок “Я люблю тебе, мій Гриців!”

“Староволинський бал”

Важливо: грицівчани готові допомагати іншим

Наталя Гнатюк: «Представників громад з тих сіл, яким не вистачає творчого поштовху, чи “чарівного копняка”, ми можемо прийняти в Грицеві, та організуємо для них тренінг, презентацію, майстер-клас. Називайте це як завгодно, але люди, які потрапляють в Гриців, отримують справжнє натхнення творити свої громади.»

“Грицівські витріщаки” – це програма розвитку сільської громади, яка успішно реалізовується і збирає активістів з різних регіонів України. Основна мета програми – ознайомити учасників з кластерною моделлю громади і дати поштовх та інструменти формування спроможних самодостатніх сільських територіальних громад в своїх регіонах. І це все адаптовані до українських реалій методи і випробувані досвідом Грицева інструменти. Дві групи сільських голів зі східних областей України побували в Грицеві завдяки Консорціуму із удосконалення менеджмент-освіти в Україні (CEUME) в рамках проекту “Примирення в українському суспільстві: від енергії протесту до енергії творення” за підтримки Уряду Великої Британії.

Про важливість маленьких громад

Наталя Гнатюк: «Усі ці маленькі події невеличкої громади складаються в загальну картину життя України. Бо маленькі громади є не надто помітними, але життєво важливими для цілісності й стабільності України як самостійної спроможної країни з власною ідентифікацією і конкурентоздатною економікою. Україна має піднятися завдяки креативній економіці. Креативу в нас повно, а от економіки поки що замало.

Чому село? Бо, на моє переконання, в цьому закладений основний внутрішній конфлікт. Україна сильна саме вкоріненими традиціями сільської громади. І разом з тим, в нашій свідомості живе ставлення до села як до відсталого, маргінального, неосвіченого і бідного. Мешканці в маленьких громадах зможуть розвиватися, якщо вийдуть зі стану “виживання” і знайдуть в собі душевні сили переналаштуватися на творчість та розвиток. А ми в Грицеві будемо допомагати переконатися в цьому якомога більшій кількості сільських активістів.

Я дуже хочу, щоб на базі Грицева запрацювала Відкрита Академія Сільського Розвитку. І щоб нас таких – квітучих і цілющих сільських громад – ставало все більше і більше. »

Наталя пройшла навчання на одному курсі ВУМ – “Управління проектами”. За її словами, цей курс їй допоміг почати розділяти свою операційну діяльність і проектну. Але її досвід – це яскравий приклад того, як на практиці працює соціальний капітал: його називають найдорожчим ресурсом сучасності, який не можливо вичерпати, але можливо створити. Досвід Грицева – приклад того, як творча енергія та взаємодія між членами громади перетворюється на успішні й цікаві події, що приносять громаді матеріальні й нематеріальні вигоди.

Ми дуже раді, що наші навчальні програми можуть бути корисними для таких людей, як Наталя Гнатюк. Ми бажаємо їй та всім грицівчанам успіхів в реалізації інших цікавих проектів. Сил вам, та натхнення на нові добрі справи!

До речі, Наталя запрошує всіх у гості до Грицева, бо всього на словах та у фото не передати, треба бачити на власні очі. Ну що, збираємось? 🙂 ПОЇХАЛИ ВЖЕ!!!